مقاله

آرش اولین اسطوره تیر اندازی با کمان ایران

در شاهنامه فردوسي (به نقل از كتاب آثارالباقيه عن القرون الخاليه ابوريحان بيروني ) از آرش ، پسر دوم كي‏قباد و برادر كي‏كاووس سخن رفته است . وي به عنوان يك اسطوره و قهرمان ملي ياد شده است . بدين صورت كه جنگي ميان ايران و توران آغاز مي‏گردد كه سپاه ايران در مازندران محاصره مي‏گردد . نبرد ميان افراد افراسياب (شاه توران) و منوچهر پادشاه ايران به نتيجه اي نمي‏رسد . ايران براي تعيين مرز و آشتي ، پشنهاد پرتاب تيري از سپاه ايرانيان به جانب خاور را مي‏دهد . قرار اينگونه صورت مي‏پذيرد كه هركجا تير فرود آيد مرز ايران و توران خواهد بود . آرش كه بي‏نظيرترين كماندار عصر خود بود به ميدان فراخوانده شد . فرشته زمين (اسفنديار مذ ) به آرش گفت تا كمان را بردارد و تيري به جانب خاور پرتاب كند . آرش دانست كه پهناي كشور ايران به نيروي بازو و پرش تير او بسته است و بايد تمام توان خود را بكار گيرد . پس برهنه شد و بدن خود را به شاهنشاه و سپاهيان نشان داد و گفت :‌ من تندرستم و نقصي ندارم ، اما مي‏دانم كه چون تير از كمان رها كنم ، همه نيرويم با تير از تنم بيرون خواهد رفت و جانم فداي ايران خواهد شد . آن گاه آرش تيرو كمان را برداشت و بر قله كوه دماوند برآمد و تير را رها كرد تا در كنار رود جيحون بر درخت گردويي نشست . آنجا را مرز ايران و توران قرار دادند و به ياد آرش و تيرانداختن وي در سال دوجشن برگزار كردند . يكي جشن تيرگان كوچك (13 تير) روز تيرانداختن آرش و ديگري (14 تير) روز به اصابت نشستن تير . از آن خوانند آرش را كمانگير كه از آمل به مرو انداخت يك تير تو را زيبـد نه آرش را سواري كــه صد فرسنگ بگذشتي زساريتیر اندازی با کمان در اسلام

تيراندازي در اسلام بسيار مورد توجه بوده است به حدي كه خود ائمه معصومين (ع) نيز در تيراندازي با كمان شركت مي نموده و حتي شرط بندي مي كردند از جمله امام صادق (ع) در تيراندازي شرط بندي مي كردند .

از تاريخ زندگي پيامبران (ص) و امامان (ع) نيز مي خوانيم امام محمد باقر (ع) ، حضرت داوود (ع) ، حضرت ابراهيم (ع) ، حضرت محمد (ص) و حضرت امام صادق (ع) تيرانداز بوده و به تيراندازي اهميت فراواني مي داده اند .

پيامبر اسلام (ص)ضمن ترغيب و تشويق مسلمانان به تيراندازي در اين باره مي فرمايد : « اي فرزندان اسماعيل تيرانداري كنيد كه پدرانتان تيرانداز بوده است »

اسلام نيز تيراندازي را يكي از وظايف پدر نسبت به پسر مي داند . پيامبر اسلام (ص) در اين باره مي فرمايد «حق فرزند بر عهده پدرش اين است كه به او نوشتن ، شنا كردن ، تيراندازي را آموزش دهد ، روزي او را تنها از راه حلال  تهيه نمايد »

اسلام تيراندازي را ولو به قصد سرگرمي باشد جايز شمرده و آن را يكي از بهترين سرگرميها براي انسان با ايمان مي داند . پيامبر اسلام (ص) فرموده : به تيراندازي روي آوريد زيرا يكي از بهترين سرگرميهاي شماست .

امام صادق (ع) فرمود : « تيراندازي ، تيري از تيرهاي اسلام است » و همچنين مي فرمايند « كسي كه پس از آموختن تيراندازي آن را ترك كند مسلمان واقعي ندانسته و در زمره كساني مي داند كه نعمتي از نعمتهاي خدا را كفران نموده اند »

تریدی و فیلد آرچری چیست

ورزش تریدی و فیلد آرچری دورشته ورزشی جداگانه از ورزش تیراندازی با کمان تحت پوشش فدراسیون تیراندازی با کمان می باشد که یکی از مهیج ترین رشته های ورزشی تیراندازی با کمان می باشد .

محل برگزاری این مسابقات : جنگل ، کوه ، دشت و صحرا می باشد

فاصله اهداف در این ورزش متغیر می باشد در زوایا و مکانهای متفاوت و در شیبهای متفاوت و اصلی ترین موضوع در این رشته ها معین نبودن فواصل اهداف می باشد که یکی از بزرگترین چالشها برای تیراندازان می باشد به صورتی که یک ذهن قوی را برای هدفگیری می طلبد .

در این رشته ها دو نوع مسیر را می توانیم برای مسابقات طراحی کنیم مسیر 1    : اصلی ترین روش طراحی مسیر با 24 هدف می باشد که باید در دو دور آنها را هدف قرار داد که جمعا 48 هدف را باید هربار با 3 تیر هدف قرار دهیم ، که جمعا باید 144 تیر به این اهداف شلیک کنیم  در این نوع مسیر ، مسابقه در 2 روز برگزار می شود.

مسیر 2 : در صورت محدود بودن زمان از لحاظ برگزاری می توان هدفها را 12 عدد در مسیر طراحی نمود که در این صورت اهداف و تیرهای زده شده به نصف می رسد در این صورت است که مسابقه در یک روز برگزار می گردد .

 مسابقات فیلد آرچری و تریدی آرچری به صورت تیمی برگزار می شود که معمولا از 4 نفر تشکیل می گردد که هر تیم باید دارای یک عدد کمان ریکرو یک عدد کمان کامپوند ، یک عدد کمان بربو ( ریکرو برهنه ) و یک عدد کمان سنتی چوبی یا لانگ بو باشند . به این صورت که این چهار نفر در بین نفرات دیگر تیم ها تقسیم می شوند ، که در هر تیم 4 نفره تمام چهار نفر هر کدام از تیم های دیگر می باشند .  

تیم های 4 نفری را می توان تا 6 نفر هم اضافه نمود که نباید از 2 نفر کمتر باشند .

این مسابقات در تمامی شرایط آب و هوایی برگزار می گردد که با بارش برف و باران به هیچ عنوان زمان مسابقات تغییر نمی کند مگر در شرایط رعد و برق در ارتفاعات که با توجه این موضوع و اینکه شروع مسابقات از ساعت 9 صبح شروع شده و تا عصر ادامه دارد تمامی ورزشکاران باید تمامی لوازم مورد نیاز خود اعم از آب ، غذا ، بارانی ، چتر ، نوشیدنی ، دوربین ، تیر اضافی و لوازم یدکی که امکان دارد برای کمانها نیاز باشد را در کوله پشتی همراه خود داشت . چرا که تا پایان مسابقه شرکت کنندگان  به لوازم دسترسی ندارند مگر در مواقع خاص