آموزش

کمان ریکرو

کمان ریکرو نوع پیشرفته تر کمان های باستانی است که از یک قبضه ( Riser )، دو عدد بازو ( Limb ) و زه ( bow string )  تشکیل می شود. از دیگر اجزای کمان ریکرو می توان به دستگاه نشانه روی (Sight) ، تیرخواب ( Rest )، میله های تعادل( stablizer ) ، وسیله تنظیم پرواز تیر( Plunger ) اشاره کرد. در این رشته برای کشش زه از وسیله ای به نام تب ( Finger Tab ) که از جنس چرم است، استفاده می شود.

مسابقات این رشته در سطح بین المللی برگزار می گردد.

 ماده های برگزاری این رشته در مسافت های  (۱۸ متر ، ۷۰ متر )

۳0 متر (مخصوص مسابقات داخلی ایران )

در حالت های مختلف انفرادی، تیمی، میکس تیم آقایان و بانوان براگزار میگردد .

نکته مثبت این رسته این است که در مسابقات المپیک از بین رشته های مختلف تیراندازی با کمان تنها رشته ریکرو در این مسابقات حضور دارد .

کمان کامپوند

کمان کامپوند (compound bow)  یا همان کمان مرکب، در ابندا این کمان فقط در شکار و تفریحات استفاده میشد اما بعدها این کمان وارد مسابقات شده و جزو یکی از اصلی ترین رشته های ورزش تیراندازی با کمان شد. این کمان به دلیل داشتن وسایل جانبی زیادی که دارد از دقت و سرعت بالایی برخوردار است.

ساختار مکانیکی این کمان موجب می شود برای کشش زه یک نیروی اولیه نیاز باشد و پس از آن نیروی بازگرداننده به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.

هم چنین دستگاه نشانه روی این کمان دارای بزرگنمایی است و نشانه گیری را راحت تر می کند. در این کمان برای کشش زه، از وسیله ای به نام ریلیزر (releaser) استفاده می شود.

مسابقات این رشته در المپیک برگزار نمی شود و در مسابقات جهانی در مسافت های ۱۸ متر و ۵۰ متر برگزار می شود. مسابقات این رشته در ایران، همچون رشته ریکرو، در مسافت ۳۰ متر نیز برگزار می شود.

کمان های سنتی

  کمان سنتی کمانی است بدون هیچ تجهیزاتی و شامل تنها یک قیضه و زه متصل به آن می باشد و تجهیزاتی به آن متصل نیست .

کمان های سنتی انواع زیادی دارد که از رایج ترین آنها می توان به کمان های بلند (Long Bow)، کمان ژاپنی(Yumi Bow) و کمان های کوتاه (کره ای، ایرانی، مغولی، مجارستانی، ترکی و ) اشاره کرد..

کمان کراسبو ( شکاری)

         کمان زنبورکی یا کمان پولادی یا کمان صلیبی یا خاج کمان (Crossbow) کمانی است که در حدود قرون وسطی در اروپا و سپس در عثمانی و ارتش‌های اسلامی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین نمونه پیشرفته و خشاب‌دار این سلاح توسط چینی‌ها تحت عنوان چو-کو-نو (連弩) به‌کار می‌رفت.

طرز کارکرد این سلاح به طوریست که از پیر و جوان هرکسی می‌تواند با آن نبرد کند و آموزش‌های طولانی نبرد با کمان را نیاز ندارد. همچنین به سبب کوک‌شدن مکانیکی کمان فرد کماندار می‌تواند قدرتی ورای قدرت کمان را دارا باشد. قدرت این کمان سبب اختراع تیرهایی با قدرت برای سوراخ کردن زره‌های شوالیه‌ها و پایان تسلط شوالیه‌ها بر جنگ‌ها شد.

این سلاح تا اختراع تپانچه همچنان علاوه بر قدرتمندترین سلاح فردی سلاح سوءِ قصد نیز بوده‌است. پس از فراگیرشدن سلاح‌های آتشین این سلاح برای شکار و تیراندازی به‌کار رفت. نمونه محدود مصرف نظامی آن را می‌توان در جنگ‌های پس از کشف قاره آمریکا (به علت محدودیت باروت) و جنگ جهانی اول (به عنوان سلاح بی‌صدا و به صورت بسیار محدودتر) دید. امروزه کمان‌های زنبورکی نوین، در شکار و تیراندازی مورد مصرف قرار می‌گیرند. به‌ویژه که چند کارخانه آمریکایی و روسی کمان‌های زنبورکی را با کیفیت‌های بسیار بالا تولید می‌کنند.

تیراندازی با کمان

درکشورما کمتر کسی است نام آرش کمانگیر را نشنیده وبه وجود او افتخار نکند، آرش سمبلی از ایرانی بوده که قدرت، شهامت وتعصبش درتاریخ جاودانه مانده است وچه نیکوست که فرزندان این مرز وبوم با آشنایی بیشتر به اهمیت، زیبایی و تاثیر بالای  تیر و کمان بر تمرکز، دقت، قدرت و استقامت خود بیفزایند. تیراندازی با کمان ورزش و سرگرمی مفید برای همه سنین و آسان جهت یادگیری می باشد. باعث افزایش تمرکز و مهارت تعیین هدف میشود و از ورزش های توصیه شده پیامبر اسلام نیز می باشد، تیر و کمان ورزشی است که باعث رفع خستگی و نشاط میشود و تمام افراد یک خانواده با سنین مختلف میتوانند از آن استفاده کنند. یکی از بهترین فواید آن نسبت به دیگر ورزشها افزایش تمرکز و بالارفتن اعتماد به نفس است که روانشناسان خیلی روی آن تاکید دارند.

به اختصار از فواید تیراندازی با کمان

1-افزایش تمرکز
۲افزایش اعتماد به نفس
۳کاهش استرس و افزایش شادابی
۴باز شدن عظلات کتف بازو و گردن
۵افزایش استقامت
۶افزایش دقت عمل 
۷گردش خون منظم

مزایای تیر اندازی با کمان

تیراندازی برای سرگرمی کاری بسیار هیجان انگیز و جالب است ولی به عنوان یک ورزش مانند تمامی ورزش های دیگر دارای مزایای قابل توجهی است.

تمرکز حواس:

یکی از مهم ترین و پررنگ ترین فوائد تیراندازی با کمان تمرکز می باشد. تیراندازان می آموزند که چگونه در حین تیراندازی تنها و تنها روی هدف خود تمرکز کنند و جو ورزشگاه آنها را تحت تاًثیر قرار ندهند.

تمرین تمرکز در تیراندازی با کمان به شما کمک می کند تا در وضعیت های مختلف زندگی بتوانید تمرکز خودرا حفظ کنید.

همچنین رقابت در مسابقات و حفظ تمرکز خود در زمان ها و موقعیت های سخت زندگی است.

تناسب اندام و تقویت بازوها

کشیدن زه کمان موجب تقویت بازوها، سینه، کتف و … می شود.

هماهنگی:

خیلی کارها بسیار سزیع اتفاق می افتند. پس موقع تیراندازی باید برخی از کارها به سرعت انجام داد و بسیار مهمند.

تمرین:

در هنگام کشیدن زه کمان بالا تنه شما تقویت می شود و در تیراندازی در سالن حرکت کردن بین هدف و محل تیراندازی موجب تقویت پایین تنه می شود.

اما اینها زمانی حاصل می شود که تمرین ها به صورت مرتب انجام شوند.

اطمینان:

تیراندازی فقط برای سرگرمی نیست بلکه موجب افزایش اطمینان به خود می شود.

زدن هدف ها به صورت موفق باعث ایجاد حس اعتماد به نفس می شود. تیراندازی با کمان و همچنین اصلاح سبک تیراندازی بوسیله ی تمرین نیز موجب ایجاد حس خودباوری می شود.

آرامش:

رها کردن تیراز کمان مشاهده ی پرواز تیر و شنیدن صدای برخورد تیر به هدف موجب از بین بردن استرس و ایجاد آرامش می شود و حواس پنجگانه را تقویت می کند. اگر شما تیراندازی کنید می آموزید که چگونه تمرکز کنید، اندامی بهتر و متناسب تر خواهید داشت و اعتماد  و اعتماد به نفس شما تقویت میشود.

همه اینها با انجام تمرین ها بسیار جالب و سرگرم کننده امکان پذیر است پس اگر به این ورزش علاقه مند شدید به راحتی آن را تجربه کنید.

تیراندازی با کمان از ورزشهای توصیه شده پیامبر اسلام نیز می باشد.

قوانین مسابقات کمان سنتی در ایران:

ـ  قوانین عمومی:

با توجه به اینکه مسابقه این نوع از کمان اخیرا در کشور ما به صورت منظمی در حال انجام است قوانینی که درمسابقات می بایست رعایت شود به شرح ذیل است :

پوشیدن لباس سنتی الزامی می باشد .

پونداژ کمان ها حداکثر 60 پوند باشد.

تیر ها باید از نوع چوبی و بدون هیچ علامت و رنگی باشند .

قبل از شروع مسابقه و حین مسابقه داوران می بایست توجه داشته باشند که تیراندازان از محافظ انگشت فلزی استفاده نکنند. و یا با استفاده از نوار و یا هر وسیله ای روی کمان محلی برای نشانه گیری تعبیه نشده باشد

کمان باید فاقد رست، لرزه گیر وعلامت روی بازو ها باشد .

مسابقه در دو بخش آقایان و بانوان ورده بزرگسالان برگزار می شود .

مسابقات به صورت انفرادی برگزار می شود .

آیین نامه مسابقات کمان های سنتی (فدراسیون تیراندازی با کمان ج.ا.ا)

مختصرتوضیحات در مورد کمان های سنتی، قوانین و مقررات مسابقات درایران و جهان

لانگ بو :

در زمان قدیم هر کمـانی به منظـور استفاده خاصی طراحـی می شد. مورد استفاده این کمــان بیشتر برای فواصـل دورتر و همینطـور تیراندازی دقیق تر نسبت به مدل های دیگر کمـان بوده است. طول این کمــان از حدود 150 سانتـی متر شروع میشه حتی تا اندازه قد افراد. قدرت این کمان چیزی در حدود 80 تا 100 پوند بوده و کشیدنش کار کمتر کسی می باشد. کمان سنتی کمان هایی هستند از جنس چوب که معمولا یک تکه اند و هیچگونه تجهیزات تیراندازی مانند دستگاه نشانه روی(سایت) روی آن نصب نمی شود. 

لانگ بوی انگلیسی :

لانگ بو کمـان بلند و یک تکه ای است که انگلیسـی ها در قرون وسطی استفاده می کردن و طولش بین 160 تا 190 سانتی متر می شده و حدود 300 یارد برد داشته (همان کمان معروف رابین هود). در حقیقت سلاح اصلی انگلیسی ها در جنگ های اسکاتلند و فرانسه همین لانگ بو بود.

کمان سنتی کره ای لانگ بو 68 اینچ:

کمـان سنتی کمـان هایی هستند از جنس چوب که معمولا یک تکه اند و هیچگونه تجهیزات تیراندازی مانند دستگاه نشانه روی (سایت) روی آن نصب نمی شود. طول این کمان 68 اینچ و در قدرتهای 35-45 پوند موجود میباشد. این کمان ساخت شرکت کارتل کره جنوبی است.

قوانین عمومی:

کمـان لانگ بو به عنوان کمـانی که فقط در قسمت گوشواره زه با کمـان ارتباط دارد شناختـه شده است. استفاده از میله تعادل یا وزنه تعادل یا هرگونه ابزاری که در عملکرد کمان خللی وارد کند غیـرمجاز است البته کمـان ریکرو از میله تعادل کوچک می تواند استفاده کند. هرگونه برآمدگی که به عنوان نشانه گیر استفاده شود بجز کمان ریکرو باقی کمان ها غیر مجاز است درهرصورت استفاده از یک نوار /اورینگ یا نوار پلاستیکی بر روی لیمب ها مجاز است به شرطـی که طول و عرض آن بیشتر از 0/3سانتـی  متر نباشد. استفاده از پلانـگر و یا هر وسیـله ای با این عملکرد غیرمجاز می باشد. البته ممکن است قسمتی که تیر کنار کمان قرار می گیرد با چرم نازکی پوشانده شود. تیـرها باید پر داشتـه باشند. اما نبایـد تیرها جوری باشنـد که فیـس و فوم را خراب کند. وزن تیرها خیلی مهم نیست. استفـاده از بند کمـان، دستکـش، تب و نوار ساروج شده مجـاز است. استفاده از ریلیـز مکانیـکی و قلاب غیرمجـاز است. فاصله بین انگشـان به منظور ممانعـت از فشار بر روی تیر مجاز است. استفاده از هرنوع دستکـش برای دست کمان مجاز می باشد.

قوانین مربوط به کمان های لانگ بو:

لانگ بو انگلیسی یا کمان های صاف امریکایی که از چوب و مواد طبیعی درست می شوند رست و محل دستگیره ندارند. بدنه کمان ممکن است طبقه طبقه باشد اما از هیچ موادی که ساخت دست بشر باشد در ساخت آن استفاده نشده است.

قوانین مربوط به کمان لانگ بو جدید:

این کمان شامل ورقه هایی از فایبرگلاس می باشد. کربن و سایر مواد دست ساز بشر نیز در ساخت آن می تواند بکار رود. البته از فلزات نمی شود استفاده نمود. رست و محل دستگیره مجاز است.

مسابقات فیلد :

این مسابقات اخیرا در کشور به صورت منظم برگزار می شود .

مسافت مسابقات عموما بیان نمی گردد و یا در تک مسافت 25 الی 50 متر و یا دو مسافت با اختلاف 5 متر برگزار می شود .

تیراندازان در دو مرحله مقدماتی شامل 7 اند 3 تیر که چوبی می باشند در زمان یک دقیقه با هم به رقابت می پردازند چنانچه مسابقه دو مسافت باشد یک دور در مسافت پایین و دور بعدی در مسافت بلندتر تیراندازی انجام می شود .

ثبت امتیاز توسط داوران انجام می گیرد تا زمانیکه امتیازات توسط داوران در برگه های ثبت امتیاز وارد نشده تیراندازان می بایست پشت خط  یک متر که جلوی سیبل ها تعبیه شده است بایستند و بعد از اجازه داور تیرهای خودشان را بکشند .

در انتهای هر دور تیراندازان باید برگه های ثبت امتیاز خود را امضا نمایند .

مرحله فینال نیز با توجه به آنچه برگزاری اعلام می نماید 8، 10 یا 12 نفر برتر دور مقدماتی به فینال راه می یابند. سه اند اول همگی آنها تیر زده و ثبت امتیاز انجام می شود و از اند چهارم تیراندازی که کمترین رکورد را در اندهای گذشته داشته از دور مسابقه خارج می شود و همین روند ادامه پیدا می کند تا دو نفر برتر مسابقه مشخص شوند .

در این مرحله چنانچه دو یا تعداد بیشتری تیرانداز امتیاز یکسانی داشته باشد در مدت زمان 20 ثانیه یک تیر در فیس خودشان می زنند و امتیاز آنها در آن تیر مشخص شده وتیرانداز با کمترین امتیاز حذف می گردد .

فیس های مسابقه نیز شکل های متفاوتی داشته ولی در ایران عموما از فیس های دایره ای با ترکیب سفید (5 امتیاز)، زرد (4 امتیاز)، بنفش (3امتیاز)، سبز(2امتیاز)، قرمز(1امتیاز) استفاده می شود .

نکته: تیرهای استفاده شده در این مسابقات چوبی است جنس فیس ها بنر می باشد .

مسابقه سبک آماج

آقایان در مسافت 150 متر و بانوان 100 متر تیر اندازی می کنند.

مسابقه به صورت 3 اند 3 تیر برگزار می شود.

2 اند قلق گیری دارند.

فیس مسابقه به شکل دایره به قطر 6 متر روی زمین کشیده می شود نحوه ثبت امتیاز از مرکز 3،2،1 خواهد بود (فاصله شعاع اول از مرکز 1 متر ، شعاع دوم 2 متر و شعاع سوم 3 متر می باشد).

تیرهای پرتاب شده باید درهدف نشسته باشند تیرهای افتاده شده فاقد اعتبار است.

مسابقه سبک آرش

این مسابقات که در زمین با وسعت زیاد انجام می شود به این شرح است :

مسافت: برد نهایی تیر

مسافت از خط آتش تا محل فرود تیر محاسبه می گردد و مقدار پرتاب تیر به نام ورزشکار در فدراسیون ثبت خواهد شد

مسابقه در 3 اند -3 تیر می باشد که بیشترین مسافت تیر زده شده محاسبه می گردد .

پونداژ کمانها می تواند بیش از 60 پوند هم باشد.

سر تیر باید در زمین فرو برود و اگر روی زمین افتاد قبول نیست .

مسابقات قیقاج

مسافت آقایان 40 متر بانوان 35 متر

نحوه برگزاری : 2 کوالی 6 اند هر اند 3 تیر (هر اند تیر انداز 1 تیر نشسته 1 تیر در حال چرخش رو به عقب پرتاب می کند(.

دو اند قلق گیری دارند.

نفرات برتر کوالی در هر بخش به فینال مسابقات راه پیدا می کنند.

در فینال بعد از 4 اند امتیازات کل تیر انداز ها محاسبه می گردد و تیر اندازی که کمترین امتیاز را کسب کرده حذف می گردد. این روال حذف بر اساس حداقل امتیاز درهر اند تا مشخص شدن نفرات برتر ادامه دارد.

بربو

برای بربو تجهیزات زیر مجاز می باشد.

انواع مدلهای کمان مجاز می باشد به شرطی که دارای یک قبضه و گریپ، دوبازوی منعطف، یک زه، ناکینگ پوینت، رست باشد. کمان نباید دارای ابزارهای نشانه روی مانند سایت باشد. هیچ علامتی نباید روی کمان وجود داشته باشید. کلیکر و استابلیزر غیر مجاز می باشد. کمانی مورد قبول است که از یک حلقه به ابعاد ۱۲.۲ ( +- ۰/۵ میلیمتر)  سانتیمتر عبور کند.

۲۲.۳.۱.۱ قبضه های رنگی مجاز هستند. وجود علایم برندهای تجاری بر روی لیمب‌های بالا و پایین یا قبضه مجاز می باشد. با اینحال اگر ناحیه پنجره سایت به گونه ای رنگی باشد که کمک برای تیراندازی محسوب گردد، غیرمجاز است.

۲۲.۳.۱.۲ قبضه های حاوی بریس مجاز می باشد، به شرطی که بریس بطور ثابت و مداوم سینه و دست تیرانداز را لمس نکند.

۲۳.۳.۲ انواع زه های استاندارد مجاز است

۲۲.۳.۲.۱ پایه های رنگی مجاز است. استفاوه از سروینگ با یک یا دو ناکینگ پوینت مجاز است. علامت روی بینی یا لب مجاز نیست. هیچ نوع علامتی نباید روی زه وجود داشته باشد.

۲۲.۳.۳ استفاده از رست مجاز است

۲۲.۳.۳.۱  خوابگاه تیر بروی کمان مجاز است و نیازی به پوشاندن آن نیست. تعیین نقطه فشار اشکالی ندارد.چرا که کمک اضافی به نشانه روی نمیکند. نقطه فشار نباید دورتر از ۲ سانتیمتری پیووت پوینت گریپ باشد.

۲۲.۳.۴ هیچ ابزاری برای چک کردن کشش بکار نمی رود

۲۲.۳.۵ استفاده از تکنیک حرکت روی زه و صورت مجاز است

۲۲.۳.۶ استفاده از استابلیزر غیرمجاز است

۲۲.۳.۶.۱ استفاده از دمپرهای موج دار مجاز است. به شرط اینکه فاقد استابلیزر باشد.

۲۲.۳.۶.۲ وزنه میتواند به قسمت پایینی قبضه متصل گردد. تمام وزنه ها صرفنظر از شکلشان باید مستقیما به قبضه متصل گردند.

۲۲.۳.۷ انواع تیرها که دارای استاندارد جهانی تارگت آرچری هستند و صدمه جدی به سیبل نمیزنند مجاز هستند.

۲۲.۵ لانگ بو

برای لانگ بو ایتم های زیر مجاز است:

۲۲.۵.۱ تمام انواع کمانهای سنتی لانگ بو که زه آن با هیچ یک از اجزای دیگر کمان درتماس نباشد به جز ناکینگ پوینت. شکل گریب هیچ محدودیتی ندارد و سنترشات مجاز است. کمان ممکن است از دو قسمت با طول مساوی تشکیل شده باشد( از گریپ یا ناحیه رست تیر) و می تواند از هر ماده ای ساخته شده باشد. کمان نباید سایت، علامت و یا هر وسیله نشانه گیری داشته باشید‌.

۲۲.۵.۱.۱  برای جوانان و زنان طول کمان کمتر از ۱۵۰ سانتیمتر باشد. برای مردان طول کمان نباید کمتر از ۱۶۰ سانتیمتر باشد. این مقدار طول اندازه گیری خواهد شد.

۲۲.۵.۲ انواع زه استاندارد مجاز است

۲۲.۵.۲.۱ سروینگهای رنگی مجاز است. یک سروینگ در مرکز برای مشخص کردن محل قرار دادن جای انگشتان مجاز است. یک یا دو ناکینگ پوینت برای فیکس کردن ناک تیر مجاز است. زه و سروینگ نباید به هیچ وقت به گونه ای باشند که در هدف گیری کمکی به ورزشکار کنند. سروینگ  نباید در کشش کامل، در منتهای دید ورزشکار باشد. برروی زه نباید علامت یا نشانه ای برای کمک به هدف گیری باشد.

۲۲.۵.۲.۲

اگر کمان دارای پنجره تیر نباشد، استفاده از رست مجاز است.

۲۲.۵.۴ تکنیک حرکت روی صورت و زه غیرمجاز است.

۲۲.۵.۵. استفاده از دمپر، استابلیزر، وزنه ها غیرمجاز است. وزنه در داخل قبضه کمان مجاز است اگر توسط خود شرکت برروی کمان گذاشته شده باشد.

۲۲.۵.۶ تنها تیرهای چوبی با مشخصات زیر مجاز است

۲۲.۵.۶.۱. یک تیر با بدنه چوبی با ناک که مستقیما به بدنه چوبی تیر متصل شده باشد، سرتیر و پر. قطر بدنه تید نباید از ۹.۳ میلیمتر بیشتر باشد. قطر سرتیر نباید بیشتر از ۹.۴ میلیمتر باشد. برروی تمام تیرها باید نام ورزشکار نوشته شود. تمام تیرهای مورداستفاده باید از نظر ظاهری یک شکل باشد و رنگ و الگوی پرها و ناکها یکسان باشد.

۲۲.۵.۶.۲ سرتیرها باید از نوع فیلد یا مثل گلوله و مخروطی شکل باشد.

۲۲.۵.۶.۳ تنها استفاده از پرهای طبیعی مجاز است.

۲۲.۵.۷ محافظ انگشت مانند تب، دستکش برای کشیدن و رهایی زه مجاز است

۲۲.۵.۷.۱ تب نباید فاقد صفحه فلزی باشد. ورزشکاران یا باید انگشتان را زیر ناک قراردهند که فاصله انگشت زیر ناک نباید بیشتر از ۲ میلیمتر باشد یا باید از روش مدیترانه ای استفاده کنند. تب باید دارای سطح پیوسته و متصل باشد و نباید انگشتان در تب از هم جدا شوند.

۲۲.۵.۸.۱

هیچ نوع علایم یا نشانه ای برای تخمین مسافت نباید استفاده گردد.

۲۲.۵.۸.۲استفاده از عینک، عینک افتابی مجاز است. اما عینک نباید مجهز به میکرولنز یا ابزاری مشابه باشد و نباید علامتی روی ان باشد به نحوی که نشانه روی کمک کند

۲۲.۵.۸.۳  ورزشکار نیاز دارد  که چشمی را که از ان در تیراندازی استفاده نمیکند ببندد.

۲۲.۵.۹.۱ ارم گارد، چست گارد، کویور مجاز هستند.

تیراندازی درباد_مقدمه

کریستال گاوین:

یکی از بزرگ ترین چالش هایی که کمانداران تازه کار با آن مواجه هستند، تیر زدن در شرایط باد است. نخستین تجربه من در تگزاس (Texas Shoutout یکی از سری تورنمنت های تیراندازی با کمان در ایالات متحده آمریکا و دومین تورنمنتی که در فضای باز شرکت می کردم) یکی از پر بادترین شرایط جوی را در بین مسابقاتی داشت که تاکنون در آن ها شرکت کرده ام. با توجه به خرید پکی از تیرهای بسیار گران قیمت برای این تورنمنت، از این که هدف را گم کنم و تیرهایم را از دست بدهم وحشت داشتم.

چیزی که انتظارش را داشتم اتفاق افتاد و من هدف را گم کردم، حدود شش عدد از تیرهایم به فیس کناری اصابت کردند.

به هر حال، تیر زدن خارج از فیس اتفاق می افتد، و این بخشی از تیراندازی با کمان است و جای نگرانی ندارد. از آن زمان، عاشق تیراندازی در باد شدم. اما چطور از حس ترس تیر زدن در شرایط باد به تیراندازی با اعتماد به نفس در این شرایط رسیدم؟

https://worldarchery.org

تیراندازی در باد نکته اول

 اولین توصیه من برای تیراندازی در باد، بی پروا تیر زدن است. هنگامی که باد شروع به وزیدن می کند وحشت نکنید و همه چیز را زیر سوال ببرید. اصول تیراندازی خود (پروسه ای که برای تیراندازی به کار می برید) را به خاطر داشته باشید. برای رسیدن به هدف نشانه گیری کنید، و به آن اعتماد کنید. این توصیه همان اندازه که برای کمانداران حرفه ای اثرگذار و معتبر است برای مبتدیان هم معتبر است. تیراندازانی ‌که در باد تیر می زنند می بایست به قضاوت خود نسبت به قدرت باد اعتماد داشته باشند.

به تیراندازی خود اطمینان داشته باشید و جنگجو باشید

این اعتماد به شما اجازه می دهد تا قوی تیر بزنید، و به این ترتیب از دو طریق به شما کمک می کند. یک، حتا اگر باد تیر را منحرف کند، اگر خوب و قوی ریلیز کرده باشید این انحراف کم خواهد بود  برعکس زمانی که نامطمین و ضعیف ریلیز می کنید. دوم این که، بازخورد دقیقی دریافت خواهید کرد، به طوری که به شما کمک می کند تا تنظیمات درستی انجام دهید. اگر قوی تیر بزنید و برای مثال امتیاز ۹ سمت چپ را کسب کنید، آنگاه می دانید که باد تیر شما را به سمت چپ هل می دهد. اما، اگر ضعیف تیر بزنید سوال این خواهد بود که باد تیر شما را به سمت چپ منحرف کرده یا این انحراف ناشی از خطای تیراندازی خود شما بوده است. و به این ترتیب نمی توانید تشخیص بدهید که برای تیر بعدی کجا را باید نشانه گیری کنید.

https://worldarchery.org

تیراندازی در باد نکته دوم

از آنچه در دسترس دارید استفاده کنید

خبر خوب: یک ابزار کمکی برای قضاوت در خصوص باد در تورنمنت های تیراندازی با کمان وجود دارد: پرچم های کوچکی که در بالای هر پایه قرار داده می شوند، و همچنین “جوراب های” نشانگر باد (wind socks)، یعنی همان لوله های پارچه ای تو خالی که در جهت وزش باد حرکت می کنند.

خبر بد: تنظیمات زمین مسابقه همیشه برای قراردادن جوراب های نشانگر باد در محل های مناسبی که بتوانند به کمانداران برای سنجش باد کمک کنند و معیار مناسبی باشند، تحت فرمان نیستند. پرچم های کوچکی که بالای پایه ها قرار داده می شوند می توانند فریب دهنده باشند، و همیشه به تعیین قدرت باد کمک نمی کنند.

به این ترتیب چکاری می توانید انجام دهید؟ ابتدا از پرچم ها برای تعیین جهت وزش باد استفاده کنید. به سایر چیزهایی که در زمین مسابقه یا نزدیک به آن هستند، مثل درخت ها، بنرها، یا پرچم های ایالتی (به عنوان نشانگرهای قدرت باد) توجه کنید. همچنین، به تیرهای رقبا نیز نگاه کنید. یک نگاه اجمالی به فیس های اطراف به شما نشان می دهد که تیرهای آن ها به کجا اصابت کرده اند. به علاوه، از تمام زمانی که در اختیار دارید برای تیر زدن استفاده کنید. صبر کنید تا بادهای ناگهانی شدید پیش از تیراندازی شما فروکش کنند. چند ثانیه ای را صرف دیدن پرچم های نشانگر باد کرده و تلاش کنید زمان بندی تیراندازی خود را به گونه ای مدیریت کنید که تا حد امکان از همزمانی وزش باد ناگهانی با تیراندازی خود جلوگیری کنید.

تیراندازی درباد نکته سوم

ماهیچه های هسته ای بدن (core) خود را تقویت کنید.

تمرین های پلانک، مانند این حرکت پلانک روی ساعد، روش های خوبی برای تقویت ماهیچه های تنه (core) هستند. برای تیراندازی قوی و جسورانه در شرایط باد نیاز به هسته ماهیچه ای قوی دارید، به طوری که سبب تیراندازی باثبات تری شده و باد اثر کمتری روی بدن شما خواهد داشت.

روش های زیادی برای تقویت عضلات هسته ای پیدا خواهید کرد، اما ابزارهای آموزشی خاص تیر و کمان مانند سیستم Flexor ابزارهای خوبی هستند. برای اشخاصی که مایل به خرید یک سیستم ورزشی نیستند، تمریناتی که با وزن بدن انجام می شوند مانند انواع پلانک، انواع شنا روی زمین، انواع دراز و نشست و … کافی خواهند بود و می توان گفت در هر مکانی و بدون تجهیزات قابل اجرا هستند.

https://worldarchery.org